top of page

Bozulabilir Kargo Taşımacılığı

Lojistik hizmetler, her geçen gün gelişen ticaret ağında büyük adımlar atmaya devam ediyor. Her türlü ürünün alıcılarına en iyi şekilde ulaşmasını sağlayan lojistik firmaları, ürünlerine uygun farklı teslimat yöntemleri de geliştirmiştir. Bozulabilir ürün gönderimi de bu gönderi yöntemlerinden biridir ve özel ürünlerin en hassas şekilde teslim edilmesi için tasarlanmıştır.

BOZULABİLİR KARGO NEDİR? 

Her geçen gün küreselleşen dünya lojistik alanına yeni bir soluk getiriyor denilebilir. Çabuk bozulan kargo, en çok öne çıkan kargo türlerinden biri haline geldi. En yaygın tanımıyla çabuk bozulan kargo, uzun bir süre boyunca uygun depolama koşulları garanti edilmezse bozulan ürünleri içerir. Bu ürünler arasında sebze ve meyveler, taze veya dondurulmuş et ürünleri, taze veya dondurulmuş balıklar, otlar, çeşitli çiçekler ve yumurtalar bulunur.

 

Diğer tüm çabuk bozulan eşyalarda olduğu gibi taze çiçek nakliyesi sırasında da eşyanın zarar görmeden en kısa sürede alıcısına ulaştırılması beklenir. Bu nedenle lojistik firmaları çeşitli önlemler almıştır. Bu önlemlerin başında ürünün bozulmaması için uygun saklama koşullarının sağlanması gerekmektedir. Çiçekleri taşırken, soğutmalı taşıma ana akımdır. Ürün ham bir ürün olduğu için yanlış saklanırsa çiçekler solabilir.

Kapıya Teslimat Servisi

Çabuk bozulan ürünler, belirli bir sıcaklık aralığında büyük bir özenle taşınması gereken gıdalardır. Dondurulmuş ürünler taşınırken doğru sıcaklık değerleri ile taşınmalıdır. Aynısı taze ürünler için de geçerlidir. Taze ürünler, tazeliğinden ödün vermeden kargo süresi içinde müşteriye ulaşmalıdır. Bu nedenle ürünlerinizin tazeliğini korumak ve alıcılarınıza zararı en aza indirmek için ürünlerinize uygun teslimat koşullarının sağlanması çok önemlidir.

Bozulabilir kargo ürünlerine örnek olarak canlı insan organları ve taze kan verilebilir. Sağlık alanında da önemli olan bozulabilir eşya nakli organ bekleyen birçok hasta için oldukça önemli bir noktadır. Sağlık ve gıda kullanımı gibi birçok sektörde firmaların kullandığı bozulabilir eşya taşımacılığı, lojistik alanında oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

 

BOZULABİLİR KARGOLAR NASIL TAŞINIR?

Bozulabilir kargolar özellikle hava taşımacılığında önemlidir. Ürünün nakliye sırasında zarar görmemesi için eksiksiz ve doğru bir şekilde paketlenmesi önemlidir. Çabuk bozulan kargolar taşınırken bir diğer önemli nokta da kargoyu taşıyanlara ürünün doğru bir şekilde bildirilmesidir. Kurye, teslim edilen gönderiye neyin dahil olduğunu bilirse, gönderinin alıcıya en uygun şekilde teslim edilmesini sağlar. Bozulabilir yükler için yükleme düzenlemeleri, dayanıklı ve yüksek kaliteli ambalaj kullanımını içerir. Kargonun çökmesini önlemek için bozulabilir kargonun cinsine göre en uygun yerleşimin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sevk edilen bozulabilir ürün sıvı veya çabuk kuruyan bir ürün ise su geçirmez ambalaj ile korunmalıdır. Bu önlem hem ürünün hem de ürün çevresindeki diğer kargoların zarar görmesini engeller. Taşıma mevzuatı için bir diğer önemli nokta ise özel ısı gerektiren ürünlerin saklama koşullarıdır. Öncelikle, özel ısı gerektiren ürünler için bir dereceye ihtiyacınız var. Soğuk ürün saklama koşullarını sağlamak için farklı soğutucular kullanılmaktadır. Bazen dondurucularda kullanılan bu yükler, bazı durumlarda ekstra buz da kullanır. Kuru buz, genellikle kargonun varış noktasına donmuş halde ulaşmasını sağlamak için kullanılır.

Soğuk Zincir Kargo Nedir?

Soğuk veya donmuş halde alıcısına teslim edilen navluna soğuk zincir navlun denir. Lojistik firmaları, donmuş gıdaların üretim ve tüketim sırasında özelliklerini korumak için bu yöntemi kullanmayı tercih etmektedir. Soğuk zincir kargoya bir örnek, neredeyse her ay yoğun bir şekilde tüketilen balıktır. Talep üzerine soğutulmuş veya dondurulmuş balık da gönderebiliriz. Ürünlerinizin raf ömrünün kısalmaması için tüm sevkiyatlarda soğuk zincir taşıma yönetmeliğine uygun hareket edilmelidir. Kuru gıda taşımacılığı, soğuk zincir taşımacılığının en önemli bileşenlerinden biridir. Kuru gıda ürünleri soğuk zincir depolarda uygun saklama koşullarında muhafaza edilerek alıcısına teslim edilir. Soğuk Zincir Taşımacılığı, adından da anlaşılacağı gibi, ürünün soğuk bir ortama yerleştirilmesini ve her adımda korunmasını sağlar. Soğutma üniteli kamyonlar, soğuk zincirin başlangıç ​​noktasıdır. Mallar daha sonra tüm depolama koşullarına göre farklı depolarda (ara depolar veya bayi depoları) depolanır. Soğutulmuş malları taşırken, tüm aşamalarda dikkate alınması gereken çok önemli bazı durumlar vardır. Bu prosedürler periyodik olarak gözden geçirilmelidir. Prosedürdeki ufak bir hata soğuk zinciri kırabilir ve ürün kalitesini etkileyebilir. Bu olayların mümkün olduğunca yaşanmaması için her aşama takip edilmeli ve tüketici sağlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Soğutmalı taşımacılık için prosedür, bir taşıma aracına yükleme, taşıma aracından ambara teslim, depodan taşıma aracına yükleme, taşıma aracından müşteriye boşaltma ve son olarak teslimattan oluşur. Şirketin ürünlerini tüketicilere ulaştırın. Soğutmalı taşıma sırasında hijyen de çok önemlidir. Soğuk zinciri kırmamak için yüksek kaliteli ürünleri kimyasal ve fiziksel zarar görmeden tüketicilere ulaştırmayı hedefliyoruz.

Tüm Kargo Gönderimleriniz İçin Bizi Arayın
0850 308 34 22

bottom of page