top of page

Fulfillment

Fulfillment e-ticaret lojistiği hizmetleri için, bir müşterinin siparişinin alınması, hazırlanması ve siparişin müşteriye teslim edilmesi işlemini kapsar. Bütün bu işleri yapmak satıcı için ağır bir yük olduğundan, bu işleri üstlenecek müteahhitlere ihtiyaç duyarlar. 

 Süreçle ilgili tüm hazırlıkların planlanmasında sağlayıcı firma değil, hizmeti veren firma devreye girer. Bu, satıcılar için satış sürecinin iş yükünü azaltır. Öyleyse bu hizmetin nasıl çalıştığına ve hangi sağlayıcıların bu hizmeti seçebileceğine bakalım. 

-ticaret mağazası olanlar için büyük bir fırsat olan karşılama hizmetleri temelde sipariş karşılamadır. Ben buradayım. Bu süreç, satıcının siparişi alıcıya ulaştırmak için attığı adımları içerir.

Bu şekilde verilen siparişlerin sorunsuz bir şekilde alıcıya ulaşmasını sağlamak için online lojistik alanında birçok adım atılmaktadır. Bir e-ticaret firması dilerse siparişleri kendi bünyesinde depolayabilir ve sipariş alıcıya ulaşana kadar stok, stok kontrolü, etiketleme, depo sistemini yönetme gibi tüm işleri halledebilir.

E-Ticaret

Ancak tüm bu süreci her şirketin halletmesi çok fazla iş ve masrafa neden olabiliyor. Bu nedenle e-ticaret firmaları ikmal firmaları ile çalışmayı tercih etmektedir. Bu sayede firma e-ticaret firmalarına kapsamlı hizmetler sunmaktadır.

Bu lojistik hizmet modeli, sipariş teslim sürecinin birçok unsurunu içerir ve çevrimiçi satışın tüm yönlerini kapsar. Bu sürecin temel olarak e-ticaret platformu entegrasyonu, depolama ve sevkiyat, toplama ve paketleme, iade ve talepler olmak üzere dört konuyu kapsadığını söyleyebiliriz.

 

Fullfilment Faydası Nedir? 

E-ticaret işletmeleri, bir sipariş karşılama merkezi ile daha da iyisini yapabilir. Bu şirketin ana faaliyeti sadece sipariş karşılama ve ürün dağıtımı değildir. E-ticaret işletmeleri, harici lojistik hizmetleriyle ortaklıklar yoluyla satış ve inovasyon gibi temel faaliyetlerde daha fazla zaman kazanır.

Bu sayede çeşitli faydalar e-ticaret işinin büyümesine yardımcı olur. Fulfillment'in faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 

Bu, satıcıların iş geliştirme, pazarlama, müşteri desteği gibi temel iş faaliyetlerine daha fazla zaman ayırmasını sağlar. Bu süreç, bilgi edinilmesi yoluyla daha sistematik hale getirilir. Daha iyi süreç optimizasyonu sayesinde mevcut kaynaklar en iyi şekilde kullanılır, sonuçlara ulaşılır ve problemler çözülür. Daha elverişli teslimat ve dış pazarlara açılma yeteneği sunar. Bu teslimatı hızlandırır. Depolama ve nakliye daha iyi hale getirilir. Yurtdışı teslimatlar için daha iyi nakliye ücretlerinden yararlanacaksınız. Satıcılar, depo çalışanlarının tatil veya hastalık gibi olaylarla uğraşmak zorunda kalmazlar. Depolama, paketleme ve nakliye gibi tüm hizmetler için tek bir ödeme yeterlidir. Müşteriye ekspres, kişisel teslim alma gibi daha fazla nakliye seçeneğiniz var. Yukarıdaki faydalara bakıldığında, sipariş karşılama hizmetlerini gerçekleştirmek için siparişleri dış ortaklara aktarmanın e-ticaret işletmelerine birçok avantaj getirdiği açıktır.

Faaliyetin bu kadar önemli bir kısmını profesyonellere emanet ederek gerçekleştirmek işin e-ticaret kısmını da olumlu etkiliyor. Tek yapmanız gereken, işletmeniz için en uygun harici lojistik ortağının hangisi olacağına karar vermek.

 

Fullfilment ücreti nedir?

Fullfilment hizmetinin fiyatları, Operasyon Merkezi tarafından verilen hizmetlere göre belirlenir. Sistem entegrasyonu, ürün kabulü, depolama, ürün toplama, paketleme ve katma değerli hizmetler gibi ücretleri içerir.

KURULUM MALİYETİ / SİSTEM ENTEGRASYONU

Kurulum ve sistem entegrasyon hizmetleri; pazaryeri mağazası, web sitesi altyapısı ve diğer satış platformlarının işletim merkezi yazılımları ile entegrasyonudur. Bu kurulum ve entegrasyon ücretleri entegrasyonun kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

 

ÜRÜN KABUL ÜCRETİ 

 Mal teslim alma olarak da bilinen mal teslim alma maliyeti, teslim alınacak ürünün cinsine, ürün miktarına, ürünün ambalajına ve teslim alındıktan sonra yapılacak muayeneye göre değişmektedir. Standart ürün kabul prosedürlerinde, ürün miktarı ve arıza kontrolü temel süreçlerin bir parçasıdır.

 

DEPOLAMA MALİYETİ

Depolama ücretleri ayrıca ürünün ne kadar süreyle depolanacağına, ne kadar yer kaplayacağına, nasıl depolanacağına ve daha fazlasına göre fiyatlandırılır. 

 

TOPLAMA VE PAKETLEME MALİYETİ

Ürünlerin depoya ulaştığı andan itibaren nasıl toplanacağı ve paketleneceği satıcının gereksinimlerine göre belirlenir. Fiyatlandırma bu gereksinimlere göre yapılır ve satıcı hizmet karşılığında bir ücret öder.

Tüm Kargo Gönderimleriniz İçin Bizi Arayın
0850 308 34 22

bottom of page